top of page

Най-известните му творби

Ганьо Сомов, Ганьо Балкански или Бай Ганьо е литературен герой на Алеко Константинов и главно действащо лице в неговата поредица сатирични фейлетони.

Първата част, „Бай Ганьо тръгна по Европа“, е обединена около обща нишка на повествованието — пътуването на героя из различни градове на Европа и сравнението между европейските и българските (повлияни от Ориента) нрави.

Втората част използва вече изградения герой за осмиване на злободневни теми от политическия живот на България в края на XIX век.

Поради голямата и неувяхваща известност на литературния герой, името „Бай Ганьо“ става нарицателно за българин със слабо или силно изразени отрицателни черти в народното творчество на XX век. Във втората половина на XX век се появява и производен нему герой, инженер Ганев (инженер Балкански).

Първата зряла творба на Константинов е „До Чикаго и назад“. В нея са предадени непосредствените впечатления на автора от пътуването му до Америка. Тя носи белезите на неговата ярка творческа индивидуалност – темперамент, артистичност, чувство за хумор. 

Познанието за далечната страна се съчетава с национално самопознание, с размисъла за настоящето на Родината и тревогата за нейното бъдеще.Алеко вижда България в системата на съвременния свят, той пътува с любопитство и пътешественическа страст, но и със стремеж за съизмерване на българското с чуждото. Идеен център на творбата е отношението към западнатацивилизация, което се движи между възторга от високото материално равнище и техническите завоевания и възмущението от антихуманните прояви в това добре подредено, богато общество.

Можете да свалите и да прочетете творбата от 

Можете да свалите и да прочетете творбата от 

Фейлетони

Алеко Константинов е майстор на фейлетонния жанр и това е най-добрата изява на сатиричния му талант. По време на следването си в Русия той изучава руската класическа литература и понася силното въздействие на творчеството на Гогол. Ярко изразеното сатирично перо на руския творец изиграва решаваща роля във формирането на таланта на Алеко. В България фейлетонистът се натъква на богат фактически материал от обществената действителност, която той изобличава или със злъчен хумор, или с остър сарказъм, или с добродушен смях.

 

                                                                     Фейлетоните: 

Разни хора, разни идеали I 
Разни хора, разни идеали II 
Разни хора, разни идеали III 
Разни хора, разни идеали IV 
Херострат II 
Миш-маш 
Страст 
Смирррно! Рота-а п'ли! 
Кандисахме! 
Panem et circenses (Хляб и зрелища) 
Що значи: "Народът ликува" 
Избирателен закон 
Ех, че гуляй му дръпнахме! 
Депутат с побъркани местоимения 
И сега бият, брате мой 
Дребни работи 
Един белгийски министър

Можете да прочетете фейлетоните от 

bottom of page